Saturday, 10 November 2018

გაკვეთილის გეგმა


მასწავლებლის სახელი და გვარი : 18001023097 მარეხ ფორჩხიძე
საგანი ქართული ენა და ლიტერატურა
გაკვეთილის თემა : რ. ჭეიშვილის „ლურჯი ფრინველი“ ანალიზი

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს თემისა და იდეის განსაზღვრა  ,სიმბოლოების ამოცნობა ტექსტში
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
გამოწვევის ფაზა
გონებრივი იერიში
ჯგუფური საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო ფურცლები

6 წთ
აქტივობა1გაკვეთილის ტემის და მიზნის განსაზღვრა



2 წთ
აქტივობა 2. გამოსაძახებელი ჩხირების გამოყენებით ტექსტის დეტალების გამოკითხვა



3წთ
აქტივობა 3.განვსაზღვრავთ რა არის სიმბოლო
ინტერაქცია


1წთ
შინაარსის რეალიზება



22წთ

აქტივობა 4 
აქტივობა 5
მოსწავლეები უყურებენ მიუზიკლს“ლურჯი ფრინველი“და მითითებულ სქემებზე შეავსებენ მოვლენათა თანმიმდევრობას ,თან ადარებენ  ერთმანეთს ქართველი მწერლის ნაწარმოებს  და მეტერლინკის პიესის მიხედვით შექმნილ მიუზიკლს

მინილექცია


.“მოვლენათა ჯაჭვი“


ჯგუფური





წყვილებში მუშაობა
ბარათებზე დატანილი სქემები






პროექტორი
7 წთ








15 წთ
რეფლექსია



17 წთ
აქტივობა6.




სახე-სიმბოლოების ამოცნობა და დაკავშირება თანამედროვეობასთან
გონებრივი იერიში
ჯგუფური

8 წთ
აქტივობა 7. საშინაო დავალება მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს საშინაო დავალებას „სახე სიმბოლოები „ლურჯი ფრინველის „ მიხედვით




2წთ
 მასწავლებელი  იყენებს განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას.ამისათვის იყენებს გასავლელ ბილეთებს.ჯგუფური  მუშაობის ,პრეზენტაციის გაკვეთილზე ჩართულობის რუბრიკები გეგმას  თან ერთვის



7წთ


გაკვეთილის ბოლოს  მისაღწევი შედეგები
 ქართ VIII.
მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხებზე მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა აუდიტორიის წინაშე
მსჯელობიდან გამოაქვს ადეკვატური დასკვნები
 საკუთარი მოსაზრების  გასამყარებლად იყენებს ციტატებს საინფორმაციო წყაროებიდან.
შეფასება
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და რუბრიკები)
ტექსტი
რეფლექსია  
სხვა რესურსები
მარეხ ფორჩხიძე
20ოქტომბერი 2018

სასწავლო პროექტი

პროექტის  სახელწოდება
ქართველი პოეტები ერის სამსახურში
პროექტის მთავარი თემა
„მე დაბრუნებით ტკივილებს წავშლი“- მირზა გელოვანი
პროექტის აქტუალობა
მე -6 კლასში გავიარეთ საპროგრამო ლექსი „ცხრაკარა“  და მოსწავლეებს სურვილი გაუჩნდათ ,სიღრმისეულად გასცნობოდნენ ახალგაზრდა ქართველ პოეტს -მირზა გელოვანს, რომელიც 27 წლისა გარდაიცვალა 1943 წელს, ჩვენ კი დაგვიტოვა „ საუკუნო საგზალი“.
პროექტში  აქტიურად მონაწილეობით მოსწავლეები აცნობიერებენ რაოდენ მნიშვნელოვანია არ დავივიწყოთ ცნობილი ქართველი პოეტი მირზა გელოვანი და მისი შემოქმედება.
მონაწილეთა ასაკი
 11 -12 წელი
მოსალოდნელი შედეგები, რაც შეიძლება შეიქმნას
 მოსწავლეები გაეცნობიან  მირზას ცხოვრებასა და მოღვაწეობას   , გაიგებენ, რა დაედო საფუძვლად მის ლექსებს და მისი სახით დაინახავენ ნამდვილ პატრიოტს
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი  რესურსები
 თ მაღლაფერიძის „ცხრაკარა“, მირზა გელოვანის ლექსების კრებული, ისტიკალამი , ფურცელი
ვადები/ხანგრძლივობა
3 კვირა
პროექტის მსვლელობა/ძირითადი  აქტივობები
 მოსწავლეები დავყავი ჯგუფებად .
ერთ ჯგუფს მივეცი დავალება,  მოეძიებინა  ინფორმაცია  მირზას ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ, ომამდელი პერიოდისა     და   
მეორე ჯგუფს  კი ომის   პერიოდის შესახებ ,  ისინი აფასებენ უკუკავშირით ერთმანეთს. მოსწავლეები უკეთ გაეცნობიან მეორე მსოფლიო ომის პერიოდს,     იმას, თუ რატომ  ჩაერთო  საქართველო  ამ ომში.მათ წარმოადგინეს პრეზენტაცია . მათ თავიანთი საყვარელი ლექსები წაიკითხეს და თანატოლებს უამბეს ბევრი საინტერესო ეპიზოდი მირზას ცხოვრებიდან,მრავალი არცთუ ძალიან ნაცნობი ლექსის დაწერის ისტორიაც გაიხსენეს.
იკავშირი სხვა  საგნებთან  და ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან
ამაში კი დაეხმარება  სხვა სასწავლო დისციპლინა -ისტორია ქართ.VI მოსწავლეებს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული  ტექსტების წაკითხვა  და გაგება -გაანალიზება . შედეგი თვალსაჩინოა  თუ მოსწავლე  ახალ ინფორმაციას აკავშირებს  არსებულ ცოდნასა და გამოცდილებასთან  
პროექტის ხელმძღვანელი
ქართული  ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი
ხელმღვანელის ელ- ფოსტა