მასწავლებლის სახელი და გვარი : 18001023097 მარეხ ფორჩხიძე
საგანი ქართული ენა და ლიტერატურა
გაკვეთილის თემა : რ. ჭეიშვილის „ლურჯი ფრინველი“ ანალიზი
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს თემისა და იდეის
განსაზღვრა ,სიმბოლოების ამოცნობა ტექსტში
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
გამოწვევის ფაზა
|
გონებრივი იერიში
|
ჯგუფური საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო ფურცლები
|
6 წთ
|
აქტივობა1გაკვეთილის ტემის და მიზნის განსაზღვრა
|
|
|
|
2 წთ
|
აქტივობა 2. გამოსაძახებელი ჩხირების გამოყენებით ტექსტის დეტალების
გამოკითხვა
|
|
|
|
3წთ
|
აქტივობა 3.განვსაზღვრავთ რა არის სიმბოლო
|
ინტერაქცია
|
|
|
1წთ
|
შინაარსის რეალიზება
|
|
|
|
22წთ
|
აქტივობა 4
აქტივობა 5
მოსწავლეები უყურებენ მიუზიკლს“ლურჯი ფრინველი“და მითითებულ სქემებზე
შეავსებენ მოვლენათა თანმიმდევრობას ,თან ადარებენ ერთმანეთს ქართველი მწერლის ნაწარმოებს და მეტერლინკის პიესის მიხედვით შექმნილ მიუზიკლს
|
მინილექცია
.“მოვლენათა ჯაჭვი“
|
ჯგუფური
წყვილებში მუშაობა
|
ბარათებზე დატანილი სქემები
პროექტორი
|
7 წთ
15 წთ
|
რეფლექსია
|
|
|
|
17 წთ
|
აქტივობა6.
|
|
|
|
|
სახე-სიმბოლოების ამოცნობა და დაკავშირება თანამედროვეობასთან
|
გონებრივი იერიში
|
ჯგუფური
|
|
8 წთ
|
აქტივობა 7. საშინაო დავალება მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს საშინაო
დავალებას „სახე სიმბოლოები „ლურჯი ფრინველის „ მიხედვით
|
|
|
|
2წთ
|
მასწავლებელი იყენებს განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას.ამისათვის
იყენებს გასავლელ ბილეთებს.ჯგუფური მუშაობის
,პრეზენტაციის გაკვეთილზე ჩართულობის რუბრიკები გეგმას თან ერთვის
|
|
|
|
7წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები
ქართ VIII.
მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხებზე მსჯელობის
მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა აუდიტორიის წინაშე
მსჯელობიდან გამოაქვს ადეკვატური დასკვნები
საკუთარი მოსაზრების
გასამყარებლად იყენებს ციტატებს საინფორმაციო
წყაროებიდან.
შეფასება
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და რუბრიკები)
ტექსტი
რეფლექსია
სხვა რესურსები
მარეხ ფორჩხიძე
20ოქტომბერი 2018